A starter kit for a faster turnaround when developing condition-monitoring solutions. Configure and read data from sensors before having to write a line of custom code.Documentation Index
Fetch the complete documentation index at: https://docs.sensor-works.com/llms.txt
Use this file to discover all available pages before exploring further.
Issue C · November 2025. Specification subject to change without notice.
Overview
A gateway running Linux, pre-configured with the Sensor-Works ReST API, lets you set up sensors and read and store vibration and temperature data — supplied with supporting files and documentation.High performance
Outstanding measurement capability for verifying setups and sensor measurements.
Development starter
Verify, test and control sensors during code development before writing custom code.
Rugged
Suitable for harsh industrial conditions. Corrosion resistant; drop test 1.8 m (6 ft), IP65 water and dust resistant.
Wireless operation
Low-power radio and power management ensure long battery life.
What’s included
| Item | Details |
|---|---|
| Gateway | Raspberry Pi 5 (SSD), power supply & cables — pre-loaded with the Sensor-Works ReST API application |
| Sensors | 2 × BluVib-M-ST-3, MEMS triaxial, fitted with a field-replaceable battery |
| Mounting | 2 × Magnetic Mounts for fast & portable mounting of the sensor |
| Sensor activation | ”ON” magnetic key to wake the sensor for measurement |
| Backup media | USB memory stick with backup application files & installation instructions |
| Required (not supplied) | HDMI cable & monitor |
Simple development start-up
Verify setups and sensor measurements straight out of the box.Use the built-in browser interface to familiarise yourself with the gateway and sensor before writing your own application.
ReST API web interface
A built-in interface accessed from a browser. Sensors appear in the Devices list and can be added to the whitelist — click the Devices tab, then View.| Control | Function |
|---|---|
| Operating Mode | Sets the operating mode by selecting one of the available options. |
| Sample Rate | Selects the rate (in Hertz) at which the signal is sampled. |
| Trace Length | The number of data points to be sampled. |
| Wakeup Interval | Time (in seconds) the sensor sleeps. At the end of this period it wakes and performs a measurement using the Sample Rate and Trace Length. |
| Trigger Level | (Wakeup+ only) Trigger level (g) at which the sensor wakes and takes a measurement. |
| Trigger Delay | (Wakeup+ only) Number of data points to store before the trigger event. |
| Save | Saves the selected parameters to the sensor. |
| Connect / Disconnect | If autoconnect is disabled, connects or disconnects the gateway from the device (the device must be advertising to connect). |
| Start / Stop Capture | In Manual Mode, instructs the device to start or stop measuring. |
| Restart | Restarts the device software in the event of an issue. |
| Power Down | Turns the device off; it can then only be reactivated using the magnet. |
| Factory Reset | Restores the factory settings. |
| Clear All Captures | Removes all stored data on the gateway for this device. |
| Previous / Next | Displays the previous or next measurement stored on the gateway. |
| Export | Exports the time-series data for the current measurement as a CSV file. |
Gateway specification
Raspberry Pi 5 (SSD), pre-loaded with the Sensor-Works ReST API application.| Item | Specification |
|---|---|
| CPU | 2.4 GHz, quad-core Arm Cortex-A76 |
| RAM | 4 / 8 GB LPDDR4X-4267 |
| Drive | SSD 128 GB |
| USB | 2 × USB 3.0, 2 × USB 2.0 |
| PCIe | 2.0 connector |
| microSD | Supports SDR104 |
| Wireless | 802.11ac + Bluetooth 5.0 |
| Ethernet | Gigabit |
| Cooler | Built-in fan header, fan mounts |
| GPIO | 40-pin header |
| Video | 2 × micro HDMI, 4K 60 Hz, HDR |
| Power | USB-C port (5 V, 3 A PSU) |
Sensor specification
BluVib-M-ST-3 — MEMS triaxial vibration & temperature sensor.Measurement
| Item | Specification |
|---|---|
| Number of channels | 3 × vibration [x, y, z] + 1 × temperature |
| Accelerometer type | Capacitive MEMS accelerometer |
| Maximum range | ±16 g |
| Frequency range (±3 dB) | 6 kHz (trending) – 10 kHz (spectral) |
| Temperature range | −25 °C to +75 °C |
Acquisition & communications
| Item | Specification |
|---|---|
| Sample rate | 25.6 kHz |
| Data block length | 32,768 samples |
| Network | Bluetooth Low Energy 5 (all versions) |
| Certifications | Europe: R&TTE — USA, Canada, International: FCC / IC |
Mechanical
| Item | Specification |
|---|---|
| Enclosure | Base: stainless steel · Cover: plastic |
| Weight | 170 g |
| Dimensions | 33 mm dia × 92 mm high |
| Mounting | Internal ¼-28 UNF thread |
Environmental & power
| Item | Specification |
|---|---|
| Operating temperature | −25 °C to +75 °C |
| Sealing | IP66 |
| Compliance | CE, UKCA, RoHS |
| Battery | Lithium Thionyl Chloride, 3.6 V, Size A (SAFT LS17500) · field replaceable |
| Battery life | Up to 5 years (dependent upon measurement intervals) |
Accessories
| Accessory | Details |
|---|---|
| Magnetic mounts | HS-AM001 — 25 mm · ¼”-28 UNF male · pull strength 18 kg · 17 mm diameter |
| Mouse & keyboard | Keyboard and mouse |
| Cables | HDMI |
| Power supply | 5 V, 3 A PSU |
| Documentation | Web interface summary; BluVib GATT services & characteristics data sheet (on USB drive with backup ReST API application & installation instructions) |
Downloads
Dev Kit datasheet (PDF)
Full printable specification · Issue C, Nov 2025
BluVib GATT services & characteristics
Bluetooth interface reference
ReST API installation instructions
Backup application files (also supplied on USB)
Sensor-Works Ltd. · Alba Innovation Centre, Alba Campus, Livingston, West Lothian EH54 7GA · +44 (0)1506 592356 · www.sensor-works.com